Provisional timetables 2019
Be there at least 20 minutes before the competition will start!

 WEDNESDAY - FREE WORKSHOP!!:

At 20.00  in the evening of your arrival Donnie & Heidi Burns and Riccardo & Yulia Cocchi offer all participants a free workshop!
Don't miss this special and unforgettable appearence!!
You are very welcome in the Sycamore suite..

 THURSDAY - competitions: 

BALLROOM 1      
Time   ROUND Category Event
       
8:30     Doors open
9:00 1st U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
9.45 1st O50 Open World Over 50 Senior Latin Championship
10.00 2nd U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
11:00 FI O50 Open World Over 50 Senior Latin Championship
11.15 3rd U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
11.55 1st O30 Open World Over 30 Senior Ballroom Championship
12:15 QF U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
  SF O30 Open World Over 30 Senior Ballroom Championship
12:45 1st U10 Open World Under 10 Juvenile Ballroom Championship RS
  SF U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
13:15 FI U10 Open World Under 10 Juvenile Ballroom Championship RS
  FI U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Latin
14.00 1st U12 Open World Juvenile Under 12 Ballroom - Solo Championship
  1st U16 Open World Under 16 Junior Ballroom Championship
14:45 SF U12 Open World Juvenile Under 12 Ballroom - Solo Championship
  2nd U16 Open World Under 16 Junior Ballroom Championship
15:15 FI U12 Open World Juvenile Under 12 Ballroom - Solo Championship
  QF U16 Open World Under 16 Junior Ballroom Championship
16.00 1st U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship
16.30 1st U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
17:30 2nd U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship
  2nd U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
18.45 QF U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship
  3rd U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
19.30 SF U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship
  QF U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
20.00 FI U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship
20.30 1st Special World Juvenile Team-match Championship
21:15 SF U16 Open World Under 16 Junior Ballroom Championship
  1st Professionals Arthur Murray Cup Professional Rising Star Latin
21.30 FI U16 Open World Under 16 Junior Ballroom Championship
  SF U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
22:00 Sf Professionals Arthur Murray Cup Professional Rising Star Latin
  FI U21 Open World Under 21 Youth Latin Championship
  FI O30 Open World Over 30 Senior Ballroom Championship
  FI Professionals Arthur Murray Cup Professional Rising Star Latin
23.15     End of evening
       
       
BALLROOM 2      
Time   ROUND Category Event
       
9:30     Doors open
10:00 1st U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Ballroom
  1st U10 Arthur Murray Cup Under 10 Juvenile Latin
  QF U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Ballroom
11:00 SF U10 Arthur Murray Cup Under 10 Juvenile Latin
  1st Medallist Open World Medallist Over 25 Senior Ballroom Championship
  SF U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Ballroom
11:30 1st National Amateur Open World National Amateur Under 16 Ballroom Championship
  FI U10 Arthur Murray Cup Under 10 Juvenile Latin
  FI U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Ballroom
12:30 1st Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Latin
13:00 1st National Amateur Open World National Amateur Over 30 Senior Latin Championship
  QF Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Latin
13:30 1st O60 Arthur Murray Cup Over 60 Senior Ballroom
14:00 SF Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Latin
14:30 1st Amateur Arthur Murray Cup Amateur Ballroom
15:00 FI Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Latin
15:15 1st O40 Arthur Murray Cup Over 40 Senior Latin
  QF Amateur Arthur Murray Cup Amateur Ballroom
15:45 SF O40 Arthur Murray Cup Over 40 Senior Latin
  SF Amateur Arthur Murray Cup Amateur Ballroom
16.00 1st Pro-am Super World Cup Pro Am Open Single Dance Ballroom
  FI O40 Arthur Murray Cup Over 40 Senior Latin
  FI Amateur Arthur Murray Cup Amateur Ballroom
17.00     End of program
       

FRIDAY - competitions:

BALLROOM 1      
Time   ROUND Category Event
       
8:30     Doors open
9:00 1st Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
  1st O40 Arthur Murray Cup Over 40 Senior Ballroom
10:00 1st O60 Arthur Murray Cup Over 60 Senior Latin
  2nd Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
11:00 FI O40 Arthur Murray Cup Over 40 Senior Ballroom
11:25 3rd Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
  1st U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship RS
12.00 1st O50 Open World Over 50 Senior Ballroom Championship
  QF Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
12:45 SF U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship RS
  SF O50 Open World Over 50 Senior Ballroom Championship
13.00 SF Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
  FI U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship RS
  FI O50 Open World Over 50 Senior Ballroom Championship
  FI Amateur Arthur Murray Cup Amateur Latin
14.00 1st U12 Open World Juvenile Under 12 Latin - Solo Championship
14.30 1st O30 Open World Over 30 Senior Latin Championship
  SF U12 Open World Juvenile Under 12 Latin - Solo Championship
15.00 QF O30 Open World Over 30 Senior Latin Championship
  FI U12 Open World Juvenile Under 12 Latin - Solo Championship
  SF O30 Open World Over 30 Senior Latin Championship
16.00 1st U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship
  FI O30 Open World Over 30 Senior Latin Championship
16.45 QF U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship
17.15 1st U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
18:00 SF U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship
  2nd U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
  FI U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship
19.00 1st U21 Open World Under 21 Youth Ballroom Championship
  3rd U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
20:15 1st Special World Junior Team-match Championship
21.00 QF U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
  QF U21 Open World Under 21 Youth Ballroom Championship
21.30 SF U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
  SF U21 Open World Under 21 Youth Ballroom Championship
  1st Professionals Arthur Murray Cup Professional Rising Star Ballroom
22:15 FI U16 Open World Under 16 Junior Latin Championship
22:30 FI U21 Open World Under 21 Youth Ballroom Championship
22:45 FI Professionals Arthur Murray Cup Professional Rising Star Ballroom
23.15     End of evening
       
       
BALLROOM 2      
Time   ROUND Category Event
       
9:30     Doors open
10:00 1st U10 Arthur Murray Cup Under 10 Juvenile Ballroom
  1st U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Latin
  FI U10 Arthur Murray Cup Under 10 Juvenile Ballroom
11.00 QF U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Latin
  1st Medallists Open World Medallist Under 16 Ballroom Championship
11.30 1st National Amateurs Open World National Amateur Under 16 Latin Championships
  SF U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Latin
  1st Medallists Open World Medallist Over 25 Senior Latin Championship
12.00 FI National Amateurs Open World National Amateur Under 16 Latin Championships
  FI U14 Arthur Murray Cup Under 14 Junior Latin
12.30 1st National Amateurs Open World National Amateur Over 30 Senior Ballroom Championship
  1st Medallists Open World Medallist Latin - Solo Championship
13.00 1st Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Ballroom
14.00 1st U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Ballroom
  SF Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Ballroom
14.30 2nd U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Ballroom
15.00 FI Teacher-Student Arthur Murray Cup  Teacher-Student Single Dance Ballroom
  QF U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Ballroom
  1st Pro-AM Super World Cup Pro Am Open Single Dance Latin
16:00 SF U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Ballroom
  FI Pro-AM Super World Cup Pro Am Open Single Dance Latin
16.30 FI U19 Arthur Murray Cup Under 19 Youth Ballroom
  1st Pro-Am Super World Cup Pro-am Open Smooth Single Dance
17:00 1st Teacher-Student Arthur Murray Super World Cup Teacher-Student Tendance
17.30     End of program
       

SATURDAY - competitions:

BALLROOM 1      
Time   ROUND Category Event
       
8:30     Doors open
9:00 1st U14 Open World Under 14 Junior Ballroom Championship
  1st U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship
  QF U14 Open World Under 14 Junior Ballroom Championship
10:00 SF U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship
  SF U14 Open World Under 14 Junior Ballroom Championship
10:30 FI U10 Open World Under 10 Juvenile Latin Championship
  FI U14 Open World Under 14 Junior Ballroom Championship
11.15 1st U16 Open World Junior Under 16 Latin - Solo Championship
  1st U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship RS
12:10 QF U16 Open World Junior Under 16 Latin - Solo Championship
  QF U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship RS
13:00 SF U16 Open World Junior Under 16 Latin - Solo Championship
  SF U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship RS
13:30 FI U16 Open World Junior Under 16 Latin - Solo Championship
13:45 FI U12 Open World Under 12 Juvenile Latin Championship RS
14.15 1st U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
15.15 1st O60 Open World Over 60 Senior Ballroom Championship
  1st O40 Open World Over 40 Senior Latin Championship
15.45 2nd U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
16.35 SF O60 Open World Over 60 Senior Ballroom Championship
  QF O40 Open World Over 40 Senior Latin Championship
17.00 3rd U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
17.30 FI O60 Open World Over 60 Senior Ballroom Championship
  SF O40 Open World Over 40 Senior Latin Championship
18.00 1st Amateur Open World Amateur Ballroom Championship
18:45 FI O40 Open World Over 40 Senior Latin Championship
19.00 2nd Amateur Open World Amateur Ballroom Championship
19.30 1st Professional Arthur Murray Cup Professional Latin
20:00 QF U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
  QF Amateur Open World Amateur Ballroom Championship
  QF Professional Arthur Murray Cup Professional Latin
21:00 1st Special World Youth Team-match Championship
  SF U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
  SF Amateur Open World Amateur Ballroom Championship
22:00 SF Professional Arthur Murray Cup Professional Latin
  1st Professional Arthur Murray Cup Professional American Smooth
22.15 FI U19 Open World Under 19 Youth Latin Championship
  FI Amateur Open World Amateur Ballroom Championship
  FI Professional Arthur Murray Cup Professional Latin
23.00     End of evening
       
       
BALLROOM 2      
Time   ROUND Category Event
       
8:30     Doors open
9:00 1st U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
  1st Medallists Open World Medallist Under 8 Ballroom Championship
10:00 1st National Amateurs Open World National Amateur Under 12 Ballroom Championships
  2nd U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
11:00 1st National Amateurs Open World National Amateur Latin Championship
  3rd U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
12:00 FI National Amateurs Open World National Amateur Latin Championship
  1st Medallists Open World Medallist Under 12 Latin Championship
  QF U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
12:45 1st Teacher-Student Arthur Murray Super World Cup Teacher-Student Latin
  1st O50 Arthur Murray Cup Over 50 Senior Latin
13.00 SF U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
  FI Teacher-Student Arthur Murray Super World Cup Teacher-Student Latin
  FI O50 Arthur Murray Cup Over 50 Senior Latin
  FI U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Latin
14.15 1st U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Latin
  1st U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Ballroom
15:30 2nd U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Latin
16:00 2nd U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Ballroom
16:30 QF U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Ballroom
  QF U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Latin
17.00 1st O30 Arthur Murray Cup Over 30 Senior Ballroom
  1st Pro-Am Super World Cup Pro Am Multiple Dance Ballroom
17:30 SF U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Latin
  FI O30 Arthur Murray Cup Over 30 Senior Ballroom
  SF U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Ballroom
18.00 FI Pro-Am Super World Cup Pro Am Multiple Dance Ballroom
  FI U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Latin
  FI U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Ballroom
19.00     End of program
       

SUNDAY - competitions:

BALLROOM 1      
Time   ROUND Category Event
       
9:45     Doors open
       
10:15 1st O60 Open World Over 60 Senior Latin Championship
  1st U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship RS
  1st O40 Open World Over 40 Senior Ballroom Championship
11.00 QF U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship RS
  Sf O40 Open World Over 40 Senior Ballroom Championship
  SF U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship RS
11:45 FI O40 Open World Over 40 Senior Ballroom Championship
  FI U12 Open World Under 12 Juvenile Ballroom Championship RS
12.30 1st Amateur Open World Amateur Latin Championship
13:45 1st U16 Open World Cup Junior Under 16 Amateur Ballroom - Solo
  2nd Amateur Open World Amateur Latin Championship
15.00 SF U16 Open World Cup Junior Under 16 Amateur Ballroom - Solo
  3rd Amateur Open World Amateur Latin Championship
15.50 FI U16 Open World Cup Junior Under 16 Amateur Ballroom - Solo
16:30 1st U14 Open World Under 14 Junior Latin Championship
17:00 1st U19 Open World Under 19 Youth Ballroom Championship
17:30 QF U14 Open World Under 14 Junior Latin Championship
  2nd U19 Open World Under 19 Youth Ballroom Championship
18.15 1st U10 Open World Under 10 Juvenile Ballroom Championship
  SF U14 Open World Under 14 Junior Latin Championship
  QF U19 Open World Under 19 Youth Ballroom Championship
19:00 FI U10 Open World Under 10 Juvenile Ballroom Championship
  FI U14 Open World Under 14 Junior Latin Championship
19:30 4th Amateur Open World Amateur Latin Championship
20.00     Formation Show
  QF Amateur Open World Amateur Latin Championship
20:30 1st Professional Arthur Murray Cup Professional Ballroom
  1st Special Ultimate World Team-match Championship
21.15 SF U19 Open World Under 19 Youth Ballroom Championship
  SF Amateur Open World Amateur Latin Championship
  SF Professional Arthur Murray Cup Professional Ballroom
22:00 FI U19 Open World Under 19 Youth Ballroom Championship
  FI Amateur Open World Amateur Latin Championship
  FI Professional Arthur Murray Cup Professional Ballroom
22:45     Riccardo & Yulia
23:15     End of evening
       
BALLROOM 2      
Time   ROUND Category Event
       
8:30     Doors open
9:00 1st U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Ballroom
  1st U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Latin
10:00 QF U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Ballroom
  2nd U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Latin
11:00 SF U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Ballroom
  1st Medallist Open World Medallist Under 8 Latin Championship
  QF U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Latin
  FI U21 Arthur Murray Cup Under 21 Youth Ballroom
12.00 SF U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Latin
  1st Medallist Open World Medallist Under 12 Ballroom Championship
  1st Medallist Open World Medallist Latin Championship
  FI U16 Arthur Murray Cup Under 16 Junior Latin
13.00 1st Special Open World Synchronized Latin Championship
  1st Teacher-Student Arthur Murray Super World Cup Teacher-Student Ballroom
  1st U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Ballroom
13.45 FI Special Open World Synchronized Latin Championship
  FI Teacher-Student Arthur Murray Super World Cup Teacher-Student Ballroom
  QF U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Ballroom
14.30 1st National amateur Open World National Amateur Ballroom Championship
  SF U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Ballroom
15.15 1st Pro-am Super World Cup Pro Am Multiple Dance Latin
15:30 1st Special Open World Synchronized Ballroom Championship
  FI U12 Arthur Murray Cup Under 12 Juvenile Ballroom
15.50 1st O30 Arthur Murray Cup Over 30 Senior Latin
  FI Pro-am Super World Cup Pro Am Multiple Dance Latin
16:30 1st O50 Arthur Murray Cup Over 50 Senior Ballroom
  SF O30 Arthur Murray Cup Over 30 Senior Latin
  SF O50 Arthur Murray Cup Over 50 Senior Ballroom
17.00 1st National amateur Open World National Amateur Under 12 Latin Championship
  FI O30 Arthur Murray Cup Over 30 Senior Latin
  FI O50 Arthur Murray Cup Over 50 Senior Ballroom
18.00     End of program